Aktuality

Čtvrtý ročník běhu Šumperkem je zdárně za námi

Druhá sobota v září se opět nesla ve znamení sportu. Historickým centrem města se prohnaly více než tři stovky závodníků z toho stovka dětí. Absolutní prvenství z loňska obhájili mezi muži Daniel Vejmelka a Eva Filipiová mezi ženami. Závod týmů opanovala štafeta Outleti Šumperk ve složení Timko, Kostecký a Sadil.

Předpověď počasí původně neslibovala přívětivé počasí, nakonec nad Šumperkem svítilo slunce, teploměry ukazovaly příjemné dvacetistupňové hodnoty a jen občas se zatáhlo a spadlo několik kapek. Optimální počasí na běh.

Úderem deváté hodiny ranní byly zahájeny prezentace a registrace dětských závodníků. Mezitím Středisko volného času Doris Šumperk připravilo sportovní soutěže a hry přímo v prostoru startu a cíle na náměstí u radnice. Nechyběli informace o kroužcích, které si Doriska na tento školní rok připravila a do kterých se mohli zájemci ještě přihlásit. Pro děti byl na náměstí přichystán také skákací hrad a prezentace partnerů závodu.

Závody dětí byly postupně odstartovány ve 14 hodin. Nejdříve ze startovní čáry vyběhly vůbec ti nejmenší a nejroztomilejší závodníci, často v doprovodu svých rodičů. O deset minut později už startovaly děti mezi šesti až deseti lety, které běžely trať dlouhou 1,1 km. A pět minut před půl třetí se na 2,3 km dlouhou trať vydaly ty nejstarší do 15 let. Všichni tito závodníci dostali v cíli medaili, ti nejlepší pak vystoupali na stupně vítězů za potlesku diváků.

Před čtvrtou hodinou se již na startovní čáru hlavního závodu začali rovnat dospělí závodníci. Startovní výstřel, který provedl starosta města Tomáš Spurný, zazněl přesně v 16.00 hodin a v ten moment se vydalo na 3,33 km dlouhou trať na pozadí nejkrásnějších šumperských památek 164 jednotlivců a 25 štafetových týmů. Do závodu tak nastoupilo 239 běžců. Po urputném boji zdolal všechna tři kola nejrychleji Daniel Vejmelka, a v čase 32:27 od výstřelu dokonal obhajobu loňského vítězství. Vítěz zůstal pouhé 4 sekundy za traťovým rekordem Jana Janů z roku 2020. Druhým mužem v cíli byl Tomáš Křivohlávek se ztrátou 6 sekund a na celkovém třetím místě se umístil Ondřej Studnička s časem 33:00. Borci si celý závod nic nedarovali a svedli velice atraktivní souboj.

Mezi ženami kralovala domácí běžkyně Eva Filipiová, která si s časem 37:47 doběhla pro titul nejlepší ženy ŠumpeRUNu již potřetí v řadě. Druhou příčku mezi ženami obsadila nadějná mladá atletka Iva Gieselová (čas 38:18) a na třetím místě doběhla Agnieszka Dudek z partnerského města Nysa (čas 41:59).

Titul nejlepšího běžce ze Šumperka převzal Václav Bednarský (čas 34:59), který tak po třech letech vystřídal svého staršího bratra Vojtěcha. Titul nejlepší šumperské ženy putoval opět k Evě Filipiové.

Nejpozoruhodnější výkon podal domácí borec Dušan Ščambura, který celý desetikilometrový závod s téměř stometrovým převýšením a podložkou tvořenou převážně kostkami, zdolal jako jediný na invalidním vozíku (v čase 1:04:24) a za bouřlivého potlesku převzal ocenění Nejlepší handicapovaný závodník.

V rámci hlavního závodu se uskutečnil i závod týmových štafet. Tříčlenná družstva byla rozdělena do kategorií Muži, Ženy a Mix. Závod ryze mužských štafet ovládla trojice nazvaná „Outleti Šumperk“ ve složení Timko – Kostecký – Sadil (čas 37:33). Ženskou část opanovalo trio ve složení Lysáková – Sýkorová – Anderlová (čas 44:03). Soutěž smíšených štafet vyhrála trojice „To dáme“ ve složení Macek – Rýznarová – Macek (čas 45:08).

Všem závodníkům patří uznání a obdiv, s jakou grácií a elánem se ujali závodu a že i přes vysilující výkon v cíli dokázali nešetřit úsměvy.

Organizace takového závodu v ulicích města není jednoduchá a vyžaduje mnoho měsíců příprav a koordinaci velkého množství činností, subjektů a lidí, kteří také ve většině případů poskytují pomoc nezištně a ve svém volném čase. Poděkování tak patří zejména dobrovolníkům, kteří se ujali pořadatelské služby, ať už na trati, v zázemí, nebo při stavbě a bourání trati. Mezi dobrovolníky byli jak jednotlivci, tak i celé spolky jako třeba Taneční folklorní soubor Senioři Šumperk, který se staral o občerstvení v cíli, nebo dozoroval na trati stejně jako členové Cyklistického spolku Víno Karabina. Mezi dobrovolníky byla i řada zaměstnanců šumperské radnice. Velké díky za zorganizování sportovních her a také zajištění osvěžovací stanice patří Středisku volného času Doris Šumperk.

Děkujeme také bezpečnostním složkám za vydatnou pomoc při zajištění závodu – Městské policii Šumperk, Policii ČR a Sboru dobrovolných hasičů Šumperk-Temenice a Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje.