Aktuality

Třetí ŠumpeRUN je minulostí

V neděli 12. září 2021 se šumperská městská památková zóna stala dějištěm třetího ročníku běžeckého závodu na 10 km ŠumpeRUN. S náročnou členitou tratí si nejlépe poradil Daniel Vejmelka z TJ Jablonné nad Orlicí. Titul nejlepší ženy obhájila Eva Filipiová ze Šumperka, která závod dokončila celkově šestá. Závod štafet ovládla smíšená štafeta Quickrunners ve složení Venoušová, Küschner a Kabourek. Den, který potvrdil, že Šumperk je běžecké město, doplnily také závody dětí všech věkových kategorií.

Zamračené počasí dopoledne slibovalo vhodné podmínky na trati. Se startovním výstřelem ale náhle mraky zmizely a slunce tak potrápilo nejednoho závodníka. První dvě kola téměř suverénně vedl domácí závodník Vojtěch Bednarský, avšak cílem jako první proběhl pětatřicetiletý Daniel Vejmelka v čase 33:33. V cíli druhý Vojta Bednarský (čas 34:15) ale nenašel přemožitele z řad místních běžců a potřetí v řadě si odnesl titul nejlepšího šumperského závodníka. Třetím mužem v cíli byl Jan Ristovský ze Šumperka (34:33).

Nejlepší ženou byla stejně jako vloni Eva Filipiová ze Šumperka, v celkovém pořadí ji čas 37:54 zajistil šestou příčku. Druhou nejlepší ženou byla s odstupem více než tří minut Terezie Zakopalová (41:34) a třetí pak Agnieszka Dudek (43:24), jež do Šumperka přijeli spolu s početnou skupinou závodníků z partnerského města Nysa.

Závod štafet vyhrála smíšená štafeta Quickrunners ve složení Venoušová, Küschner a Kabourek. Na zvládnutí tří kol závodu jim stačil čas 37:55. Pozoruhodný výkon podala štafeta Rychlonožky (Miča, Rutar a Tůma), jež vyhrála ryze mužskou soutěž štafet a jejíž věkové složení odpovídalo dorostenecké kategorii. Nejlepší ryze ženskou štafetou byla ta ve složení Zlámalová, Rýparová, Ruprichová, která cílem proběhla v čase 47:50.

Úctyhodný výkon předvedl Dušan Ščambura, který trať s vlnitým profilem, mnoha zatáčkami a povrchem na mnoha místech tvořeným žulovými kostkami zvládl na invalidním vozíku.

Hlavnímu závodu jednotlivců a štafet, kterého se zúčastnily téměř tři stovky závodníků, předcházely závody dětí všech věkových kategorií. Nejprve běžely nejmenší děti rovinku na nám. Míru tam a zpět. Některé malé závodníky závodní zápal málem zavedl mimo trať – na otočce se někteří zapomněli otočit a běželi by dále. Následovaly závody na tratích dlouhých 550 m pro děti od 6 do 10 let a 1 150 m pro děti od 11 do 14 let.

Řada závodníků si v cíli pochvalovala výbornou atmosféru podél trati, kde se sešly početné a hlasité skupiny fanoušků a podporovatelů. Na náměstí Míru, kde se nacházel start a cíl a celé zázemí závodu pak byly pro fanoušky a závodníky nachystány stánky s občerstvením, zejména s hanušovickým pivem Holba a prezentacemi partnerů závodu. Ve stanu Nemocnice Šumperk bylo možné si nechat zjistit třeba krevní skupinu, nebo hladinu cholesterolu. Společnost Dům snů měla nachystaný pro děti skákací hrad a k vidění i osahání byly také vozy Renault od Auto Kubíček. Právě plně elektrický vůz Renault ZOE vedl závodníky prvním kolem hlavního závodu.

Závod ŠumpeRUN uspořádalo město Šumperk prostřednictvím oddělení kultury a vnějších vztahů společně se Šumperským běžeckým spolkem. Organizace závodu se ale neobejde bez nezištné pomoci mnoha dobrovolníků, kteří zajistili pořadatelskou službu na trati, občerstvovací stanici na trati a v cíli, dávali závodníkům finišerské medaile, pomáhali stavět a bourat trať a mnoho dalších drobných úkonů, které tvoří celek. Za to jim patří velké díky. Za spolupráci poděkování patří také Městské policii Šumperk, Policii ČR, Sboru dobrovolných hasičů Šumperk a Zdravotnické záchranné službě Olomouckého kraje a mnoha dalším. V konečném součtu se do pořádání závodu zapojilo téměř sto nadšenců.