Aktuality

Druhý rok existence ŠumpeRUNa

V září 2020 se uskutečnil druhý ročník běžeckého závodu v historickém centru města s názvem ŠumpeRUN. Absolutním vítězem tohoto „city-crossového“ závodu se stal Jan Janů z Hvězdy Pardubice, nejlepší ženou byla domácí běžkyně Eva Filipiová. ŠumpeRUN ale není jenom běh dospělých na 10 km, ale i řada dalších závodů a doprovodných aktivit.

Přípravy na druhý ročník započaly již na počátku roku 2020. Počátkem února byly spuštěny registrace a startovní listina se začala docela rychle plnit. „Začátek roku patřil pravidelným běžeckým setkáním, vždy v neděli v deset dopoledne u radnice jsme se scházeli k pravidelným běhům po městě i mimo něj, někdy se nás setkaly jednotky, jindy i desítky běžců,“ říkají zástupci běžeckého spolku. V březnu těsně před vyhlášením nouzového stavu se ještě stačilo uskutečnit proběhnutí nové tratě ŠumpeRUNa pouze pro ženy v rámci Mezinárodního dne žen. „V plánu byl také tzv. plogging – úklid města v místech, kde vede trať závodu spojený s během, nepříznivá epidemiologická situace a vládní opatření už ale konání dalších podobných aktivit nedovolily,“ dodávají.

Původní termín druhého ročníku ŠumpeRUN byl stanoven na první červnovou neděli, kvůli ale přetrvávajícím protiepidemickým opatřením se ale termín stěhoval na druhou neděli v září. „Přesun se nakonec ukázal jako šťastnou volbou,“ říkají jednohlasně pořadatelé z řad Šumperského běžeckého spolku. Epidemiologická opatření se hned po několika málo týdnech zpřísnila a v těchto dnech by bylo naprosto nemožné podobnou akci uskutečnit.

V původním červnovém termínu pořadatelé připravili virtuální verzi závodu. „VitrualRUNu se zúčastnily tři desítky závodníků, nejlepším mužem na 10 km trati byl Vojtěch Bednarský ze Šumperka, mezi ženami trať zdolala nejrychleji Tereza Křížová,“ říká Bohuslav Vondruška z týmu pořadatelů. VirtualRUN bylo možné zaběhnout kdykoliv během první červnového týdne, pořadatelům pak stačilo zaslat GPS záznam z chytrých hodinek, nebo mobilu k vyhodnocení. Zvláštní kategorií byla ta vytrvalostní, odměnu za nejvíce naběhaných kol, kterých bylo 15, si odnesl Lukáš Mazák.

Všichni běžci se nakonec dočkali a 13. září 2020 se centrum města proměnilo v závodiště. Hlavnímu závodu předcházely závody dětí. Na start nejmenších závodníků na 100 m před radnicí se postavily dvě desítky dětí, v závodu na 550 m soutěžilo 58 dětí a na nejdelší trati na 1 150 m běželo 29 dětí. Každý malý závodník dostal v cíli medaili, ti nejlepší na stupních vítězů diplomy a věcné ceny. „Hlavní závod dokončilo 265 závodníků-jednotlivců a 66 závodníků štafet,“ upřesňují pořadatelé. Celý den provázelo pěkné počasí babího léta, výborná atmosféra vytvořená fanoušky, závodníky a také dobrovolníky, kteří významnou měrou přispěli k úspěšnému uspořádání akce.

Druhý ročník ŠumpeRUNu naplnil i parametry filantropie. „V rámci registrace do závodu byla možnost přispět jakoukoliv částkou na provoz Dětského klíče Šumperk, závodníci nakonec poskytli částku více než sedm tisíc korun, do částky deseti tisíc pak dorovnalo město Šumperk,“ říká Vondruška. Symbolický šek na 10 000 Kč pak v den závodu převzala Věra Nedomová, ředitelka Dětského klíče Šumperk. A proč právě tato společnost? Dětský klíč, který se mimo jiné stará o osoby s poruchou autistického spektra, oslavil v roce 2020 dvacet let své existence.

Protože se zářijový termín osvědčil, pořadatelé u něj zůstávají. Třetí ročník se uskuteční 12. září 2021. Registrace do startovní listiny se budou otevírat na jaře. „Plány na další rok jsou nemalé, rádi bychom uspořádali vedle standardního závodu i druhý ročník virtuální verze závodu VirtualRUN a usilujeme také o uspořádání krosového závodu v Jeseníkách pod hlavičkou ŠumpeRUNa v rámci seriálu Chlapácký běh,“ uzavírá Vondruška.