Aktuality

ŠumpeRUN bude druhou zářijovou neděli

Druhý ročník běžeckého závodu historickým centrem města s názvem ŠumpeRUN se uskuteční 13. září 2020. Start a cíl bude stejně jako vloni umístěn na nám. Míru u radnice. Součástí budou závody dětí od nejmenších po největší, nebo i závody týmových štafet.

Dějištěm závodu bude městská památková zóna v Šumperku. „Více než tři stovky přihlášených závodníků poběží třikrát více než tři kilometry dlouhý okruh, který podobně jako vloni povede kolem nejvýznamnějších šumperských památek a ikonických staveb jako je radnice, klášterní kostel, Geschaderův dům, divadlo, Pavlínin dvůr a další,“ vyjmenovává Bohuslav Vondruška, vedoucí organizačního týmu. Pro diváky bude nejatraktivnější část tratě na nám. Míru, ale také na Hlavní třídě a v Sadech 1. máje, kde bude nejvíce místa a příležitostí fandit svým favoritům. „Věříme, že podobně jako v minulém roce diváci vytvoří skvělou atmosféru všem závodníkům,“ dodává Vondruška. Průvodcem celého závodního dne bude Lukáš Kobza, moderátor Rádia Haná.

Součástí hlavního závodu na 10 km jsou nově týmové štafety. „Tříčlenná mužská, ženská i smíšená družstva poběží v rámci hlavního závodu, každý člen štafety vždy jedno kolo, a zatímco startovní listina jednotlivců je již beznadějně zaplněná, do štafet se pořád lze přihlásit,“ říká jeden z organizátorů Honza Kostecký. Nedílnou součástí jsou závody dětí. Ty budou stejně jako dospělí rozděleni do různých věkových kategorií. Ti nejmenší poběží krátký závod na 100 m, ti větší zaběhnou více než půl kilometru a ti nejstarší trať dlouhou téměř 1,5 km. I do dětských závodů lze své ratolesti stále přihlašovat.

Zázemí závodu bude stejně jako vloni umístěno na radnici, kde bude probíhat prezentace závodníků již v sobotu 12. září od 17 do 19 hodin. „Vyzvedávat si svá startovní čísla bude samozřejmě možné i v den závodu, prezentace začínají v 8 hodin a končí vždy hodinu před startem závodu v dané kategorii,“ upřesňuje Olga Hajduková, která povede registrační úsek. Startovní čísla budou obsahovat elektronický čip pro měření času a každému závodníku zůstanou na památku. V budově bývalého domu dětí a mládeže na náměstí najdou závodníci šatny a úschovy zavazadel, stejně tak toalety, ty budou k dispozici i na radnici.

V první polovině září doznívá léto, proto bude závod připraven i na případná vedra. „Osvěžovací stanice bude opět jedna, ale protože je závod na tři kola, k dispozici bude během závodu třikrát,“ říká s úsměvem se Michal Kleštinec ze „šumperunového“ týmu. Asistenci poskytnou vedle městské a stání policie také dobrovolní hasiči z Temenice, kteří budou v případě horkého počasí „chladit“ závodníky vodní mlhou.

V centru závodu na nám. Míru závodníci i diváci najdou několik lákadel. „Kupříkladu hlavní partner závodu, Nemocnice Šumperk, bude mít prezentační stanoviště s měřením krevních skupin, nutriční poradnu a dalšími ukázky činnosti, nebude také chybět občerstvení v podobě hanušovického piva Holba a dalšími pochutinami,“ líčí Antonín Linet. Vzhledem k současné situaci okolo šíření koronaviru bude prostor startu a cíle doplněn o stojany s dezinfekcí pro všechny.

ŠumpeRUN má letos i charitativní rozměr. Závodníci mohli během registrace na závod podpořit libovolnou částkou Dětský klíč Šumperk, který se stará o osoby s poruchou autistického spektra. „Dětský klíč letos slaví 20 let své existence a jednotliví závodníci přispěli na jeho činnost zatím částkou 7 300 Kč, částka bude symbolicky předána v den závodu,“ říká další z organizátorů Antonín Linet. Organizátoři akce by v tomto rádi pokračovali i v dalších letech a výtěžek by rádi poskytovali dalším.

Veškeré informace o závodu a dění okolo nabízí buď internetové stránky www.sumperun.cz, nebo facebooková stránka Šumperun. S pořádáním závodu v ulicích města budou spojená také jistá dopravní omezení. „Předem děkujeme všem dotčeným obyvatelům města za vstřícnost a trpělivost během závodu, kdy nebude možné zaparkovat svá auta, nebo nebude možné projet určitými ulicemi,“ říká Vondruška a závěrem dodává, že případní zájemci o zapojení se do realizace akce jsou stále vítáni, přihlášky najdou na www.sumperun.cz/dobrovolnici.