Aktuality

V září se poběží třetí ŠumpeRUN

Třetí ročník běžeckého závodu ŠumpeRUN v centru města se uskuteční 12. září 2021. Start a cíl bude stejně jako vloni umístěn na nám. Míru u radnice. Součástí budou závody dětí od nejmenších po největší i závody týmových štafet.

Dějištěm závodu bude městská památková zóna v Šumperku. „Závodníci poběží třikrát 3,33 km dlouhý okruh, který podobně jako vloni povede kolem nejvýznamnějších šumperských památek a dobře známých staveb jako je radnice, klášterní kostel, Geschaderův dům, divadlo, Pavlínin dvůr a další,“ jmenují pořadatelé. Pro diváky bude nejatraktivnější část tratě na nám. Míru, ale také na Hlavní třídě a v Sadech 1. máje, kde bude nejvíce místa a příležitostí fandit svým favoritům. „Věříme, že podobně jako v minulých letech diváci vytvoří skvělou atmosféru všem závodníkům,“ dodává Bohuslav Vondruška z pořadatelského týmu. 

Součástí hlavního závodu na 10 km jsou týmové štafety. „Tříčlenná mužská, ženská i smíšená družstva poběží v rámci hlavního závodu, každý člen štafety vždy jedno kolo, a zatímco startovní listina jednotlivců je již beznadějně zaplněná, do štafet se pořád lze přihlásit,“ říká jeden z organizátorů Honza Kostecký. Nedílnou součástí jsou závody dětí. Ty budou stejně jako dospělí rozděleni do různých věkových kategorií. Ti nejmenší poběží krátký závod na 100 m, ti větší zaběhnou více než půl kilometru a ti nejstarší trať dlouhou téměř 1,5 km. Přihlášky do závodů dětí budou probíhat v den závodu, nikoliv předem.

Zázemí závodu bude stejně jako vloni umístěno na radnici, kde bude probíhat prezentace závodníků již v sobotu 12. září od 16 do 18 hodin. „Vyzvedávat si svá startovní čísla bude samozřejmě možné i v den závodu, prezentace začínají v 8 hodin a končí vždy hodinu před startem závodu v dané kategorii,“ upřesňuje pořadatel Antonín Linet. Vzhledem k aktuálním opatřením bude nezbytné se u prezentace prokázat platným certifikátem o negativním testu, očkování, nebo prodělané nemoci covid-19 v platných lhůtách. Startovní čísla budou obsahovat elektronický čip pro měření času a po závodě se zůstávají závodníkům. 

V první polovině září doznívá léto, proto bude závod připraven i na případná vedra. „Osvěžovací stanice bude opět jedna, ale protože je závod na tři kola, k dispozici bude během závodu třikrát,“ říká s úsměvem se Michal Kleštinec ze „šumperunového“ týmu. Asistenci poskytnou vedle městské a stání policie také dobrovolní hasiči z Temenice, kteří budou v případě horkého počasí „chladit“ závodníky vodní mlhou. 

Průvodcem celého závodního dne bude moderátor Lukáš Kobza. V centru závodu na nám. Míru závodníci i diváci najdou několik lákadel. „Hlavní partner závodu, Nemocnice Šumperk, bude mít prezentační stanoviště s měřením krevních skupin, nutriční poradnu a dalšími ukázky činnosti, nebude také chybět občerstvení v podobě hanušovického piva Holba a dalšími pochutinami, společnost NEXT Reality nachystá pro děti skákací hrad,“ líčí Antonín Linet. 

Veškeré informace o závodu a dění okolo nabízí buď internetové stránky www.sumperun.cz, nebo facebooková událost Třetí ŠumpeRUN. S pořádáním závodu v ulicích města budou spojená také jistá dopravní omezení. „Předem děkujeme všem dotčeným obyvatelům města za vstřícnost a trpělivost během závodu, kdy nebude možné zaparkovat svá auta, nebo nebude možné projet určitými ulicemi,“ říká Vondruška a závěrem dodává, že případní zájemci o zapojení se do realizace akce jsou stále vítáni, přihlášky najdou na zde.