Aktuality

Půlkulatý ročník běžeckého závodu ŠumpeRUN vyhrál Tomáš Křivohlávek a Eva Filipiová

V sobotu 16. září 2023 se historické centrum Šumperka již popáté proměnilo v běžeckou dráhu. Vedle již tradičních závodů na 10 km jednotlivců a týmových štafet a závodů dětí byl letošní novinkou samostatný závod jednotlivců na 1 kolo o délce 3,33 km. Hlavní závod opanoval Tomáš Křivohlávek a mezi ženami triumfovala již počtvrté v řadě domácí Eva Filipiová.

Náročná, mnohými milovaná a zároveň nenáviděná, city-crossová trať pěšími zónami a parky vedla kolem nejznámějších šumperských památek. V hlavním závodě na 10 km, kdy bylo nutné zaběhnout tři kola, po taktickém boji si s ní z vedoucí šestice nejrychleji poradil Tomáš Křivohlávek (Salomon/Suunto) a zdolal ji v čase 33:49. V absolutním pořadí se na druhé příčce umístil Jakub Šimek (Morek.cz) se ztrátou šesti sekund a na třetí Lukáš Havlík (Hvězda Pardubice) se ztrátou 10 sekund na vítěze. Nejlepším šumperským běžcem se stal Michal David (TJ Šumperk) s časem 34:49.

Závod žen počtvrté za sebou vyhrála Eva Filipiová (Dívčí sen) ze Šumperka (čas 38:03). Na druhém místě se umístila Terezie Venoušová ze Šumperka (42:41) a na místě třetím Dominika Hanáčková z TJ Šumperk (44:19). Hlavní závod jednotlivců dokončilo 180 závodníků, kterým patří obdiv a veškeré uznání. Kompletní výsledky zde.

Stále větší oblibě se těší závod týmových štafet. Letos dokončilo závod 32 týmů. Nejlepší mužskou štafetou byl tým Outleti Šumperk ve složení Sadil – Timko – Kostecký, jenž závod dokončil v čase 37:37. Nejlepší smíšenou štafetou byl tým Singing Rock ve složení Macek – Macek – Rýznarová (čas 44:16) a nejrychlejší ryze ženskou štafetou byl tým ve složení Berková – Sýkorová  – Hloušková (39:54).

Novinkou pátého ročníku ŠumpeRUNu byl vložený samostatný individuální závod na jedno kolo o délce 3,33 km. Nové nabídky využilo 32 závodníků a dokončilo 28. Prvními třemi v cíli byli Martin Timko (čas 10:57), Michal Dočkálek (11:11) a Tomáš Smolicha (11:57). Mezi ženami byla nejrychlejší Anna Doležalová (14:51), Eva Hlaváčová (15:11) a Šárka Svrčinová (16:47).

Obrovský zájem zaznamenaly dětské závody. Nárůst účasti tvořil závratných 87 % a na start dětských závodů včetně těch nejmenších se postavilo více než 150 dětí. Nápor na registrace výrazně otestoval kapacitní možnosti pořadatelů a také trpělivost rodičů. Děti si mohly zazávodit ve všech věkových kategoriích. Pro nejmenší děti do šesti let byla nachystána krátká trať přímo v prostoru startu a cíle. Pro větší děti potom tři tratě ve třech délkách odstupňovaných podle věku. Nově byl také do hodnocení dětských závodů zařazen Pohár šumperských základních škol, kdy se za jednotlivé šumperské školy postavily na start smíšené žákovské týmy. Této možnosti využily školy „Jednička“, „Hluchák“, „Šestka“ a také nižší stupeň místního gymnázia.

Závodní den byl zároveň Šimonův den. Příznivci iniciativy DĚTI DĚTEM a běžci se rozhodli podpořit hendikepovaného Šimona Polácha z Dolních Studének a udělat jeho den nezapomenutelný. Do závodu na 3,33 km odstartovalo také 15 běžců v tričkách DĚTI DĚTEM na podporu Šimona. Na trase lidé tleskali, povzbuzovali. Mezi běžci nemohl chybět náš podporovatel Mirek Adámek a stejně tak finiš patřil generálnímu sponzorovi Lukáši Kubíčkovi z Auto Kubíček, který za pomoci Šimona dotlačil vyčerpaného Rostislava Vaňka. Po vyhlášení výsledků proběhlo předání šeku v hodnotě 21 523 Kč, které poskytli darem běžci ŠumpeRUNu a pořadatelé.

Do organizace pátého ročníku ŠumpeRUNu, který připravil Šumperský běžecký spolek a město Šumperk, se zapojilo 45 dobrovolníků z řad veřejnosti a místních kulturních a sportovních spolků jako je třeba TFS Senioři Šumperk nebo CS Víno Karabina a také SOŠ Šumperk. Dále to bylo deset zaměstnanců MěÚ Šumperk, pět příslušníků Městské policie Šumperk, čtyři členové Sboru dobrovolných hasičů Šumperk a také pracovníci SVČ Doris Šumperk, kteří zajistili provoz osvěžovací stanice na trati v parku. O hudební doprovod hlavního závodu se postaral Dechový orchestr ZUŠ Šumperk pod vedením Tomáše Bartoška. Všem patří velké díky za nezištnou pomoc.

Velké poděkování patří partnerům a sponzorům akce:

• Nemocnici Šumperk a MAPO group za poskytnutí věcných darů pro závodníky a cateringu.
  • Pivovaru Holba za ceny výhercům a kompletní nápojový servis.
  • Olomouckému kraji za poháry vítězům.
  • Autu Kubíček za poskytnutí zaváděcího vozu a finanční podporu.
  • a za finanční a především materiální podporu společnostem Dormer Pramet, Best System, Select System, Grafotyp, Dopravní značky Svoboda, edgar.power, Mrkni na reality a Pekařství u radnice  a dalším.

Těšíme se na viděnou na dalším ročníku běžeckého závodu městskou památkovou zónou města Šumperka v sobotu 14. září 2024.